مثل دال

من عین الف نه، مثل دالم.

مثل دال

من عین الف نه، مثل دالم.

من عین الف نه، مثل دالم.

پنجشنبه, ۷ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۰۱:۲۹ ب.ظ

چرخه‌ی فهم

«بسم الله الرّحمن الرّحیم»

نماز خوب، فهم انسان از زندگی را ارتقا می‌دهد، این فهم ارتقا یافته باید به کار بسته شود و عمل انسان را بهبود بخشد. به کار بستن مفاهیم و آموخته‌ها، باز سبب فهم انسان از زندگی می‌شود و ارتقای فهم انسان از زندگی موجب بهبود کیفیت نماز انسان می‌شود و این ماجرا می‌تواند ادامه یابد، مشروط بر آن «باید». این که هر فهم و هر دانشی اگر در عرصه‌ی عمل به کار گرفته نشود (به شرط تحقق شرایط)، بی‌فایده و بی‌بازده خواهد بود روشن و بدیهی است، اما آن‌چه که خطرناک است و ممکن است مغفول بماند آن است که این علم بی‌تحرک، این دانش درجای‌خود‌ننشسته و به‌کارنبسته می‌تواند مانع رشد و موجب فساد و تباهی شود. غذای مازاد بر نیازی است که که بخشی از آن از بین می‌رود و می‌شود اسراف و بخش دیگر، انباشته می‌شود و منجر به بیماری.

_____________________________________________________

پی‌نوشت: به نظرم می‌رسد که به قدر کافی کتاب نمی‌خوانم، اما به میزان عملم که نگاه می‌کنم، احساس می‌کنم همین‌قدر هم زیادی است. البته که اولی را نباید کم کرد، بر اولی باید اضافه کرد و بر دومی دوچندان باید افزود.

 • عین الف

نظرات  (۳)

 • میثم علی زلفی
 • سلام
  ارتباط نماز خوب با فهم دقیقا چیست که نماز خوب فهم را افزایش می دهد؟
  این بند اول عبارت شما یک ادعاست که ادامه متن خالی از دلیلی برای اثبات آن ست.
  لااقل بنده متوجه آن نشدم
  پاسخ:
  سلام علیکم
  آن‌چه مدنظر بود، بیان و توضیح (روشن و شفاف کردن) روابط و اتصالات بین حلقه‌های این زنجیر یا مؤلفه‌های این چرخه بود. گمانم این بود و این است که هر یک از این ارتباطات را اغلب به تجربه دریافته‌ایم و درمی‌یابیم و لذا این نوشته در پی اثبات آن‌ها نبود.
  نماز خوب که حداقل دارای دو مؤلفه‌ی اول وقت بودن و حضور قلب است، قطعاً متذکر هدف زندگی و سبب افزایش توجه نسبت به آن است (و شاید هم این یکی از دلایلی است که سبب می‌شود نماز خوب بازدارنده‌ی از فحشاء و منکر باشد). این نماز خوب و این توجه و تذکر با شفافیت و تعمیق فهم انسان نسبت به زندگی همراه است. (در این مورد فکر می‌کنم، همه اثر یک نماز خوب را بر تیز شدن فهم خود در تفکرات پس از نماز حس کرده‌ایم.)
  ان شاء الله خیلی پرت و پلا ننوشته باشم.
  _______________________________________________
  این مورد هم شاید بی‌ربط نبود:
  http://mesledal.blog.ir/1395/06/24/%D8%B9%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87
 • میثم علی زلفی
 • شاید منظور شما از فهم توجه به مفهوم زندگی است.
  بله نماز انسان را در ریل توجه به چیزهایی قرار می دهد که دیگران در آن قرار نمی گیرند. منتهی این به معنی این نیست که نماز فهم ما را زیاد می کند. بلکه به معنی توجه به مفاهیم است.
  لذا تیز شدن فهم که شما هم به آن اشاره دارید همان توجه دقیقتر به مفاهیم است نه خود فهم.
  البته در یک فرض نماز فهم را هم زیاد می کند و آن اینکه فهم را علم بگیریم و علم را «حضور صورت الشی عند المجرد تعریف کنیم» و نماز را عامل توسعه ی مجرد بدانیم که ثمره اش حضور صورت های بیشتر در نزد مجرد وسیع تر است.
  یا حق
  پاسخ:
  شاید همین‌طور است که شما فرمودید. البته بخش آخر که خیلی تخصصی بود و من چندان متوجه نشدم. :)
  حق یاورتان!
  پی نوشتتان منطقی و عقلانی بود
  پاسخ:
  سپاسگزارم.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی